Останнім часом, спостерігається тенденція до збільшення кількості фізичних осіб-підприємців. Саме таку статистику повідомляє ДПС України. Тож ми вирішили поділитися із Вами фаховими порадами, які допоможуть розпочати підприємницьку діяльність легко та без ризику.
Порада №1: подайте заяву про застосування спрощеної системи вчасно
Важливий етап для старту підприємницької діяльності для багатьох ФОП – це перехід на спрощену систему. Подати заяву можна одразу ж із заявою про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця: не забувайте про це. У такому разі, ФОП 1 та 2 групи можуть стати платниками ЄП з наступного місяця за місяцем, у якому відбулась реєстрація. ФОП 3 групи – вже з дня держреєстрації.
Зверніть увагу: податковий борг на момент подання заяви має бути відсутнім повністю.
(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)
Порада №2: обирайте групу ЄП правильно
Обрання групи оподаткування чітко регулюється податковим законодавством. Типові приклади:
- Підприємець, який займається роздрібною торгівлею, не може обрати 1 групу оподаткування;
- ФОПи, які здають в оренду приміщення платникам єдиного податку або фізособі може застосовувати ІІ або ІІІ групу єдиного податку, неплатникам єдиного податку – виключно ІІІ групу;
- ФОП – турагент, що діє на підставі агентських договорів, укладених з туроператорами і не платниками єдиного податку, може застосовувати тільки ІІІ групу.
Щоб не помилитися з обранням групи оподаткування, а також врахувати всі поточні нюанси, обов’язково проконсультуйтеся з юристом. Це допоможе уникнути проблем під час реєстрації.
Порада №3: Не помиліться з кількістю декларацій
Платники ЄП 1 та 2 груп подають:
- декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного кварталу, у якому розпочата підприємницька діяльність;
- декларацію про майновий стан та доходи за результатами звітного року та річну податкову декларацію платника єдиного податку.
Платники ЄП 3 групи подають квартальні декларації платника єдиного податку.
За несвоєчасне чи повне неподання декларацію передбачені штрафні санкції та адміністративний штраф.
Порада №4: сплачуйте ЄСВ вчасно та у повному розмірі
Зверніть увагу на те, що сплата ЄСВ відбувається й за той місяць, в якому була здійснена державна реєстрація. Навіть у тому випадку, якщо датою є 30 або 31 число того ж місяця.
Мінімальна сума ЄСВ дорівнює, станом на 2019 рік, 918,06 грн.
Порада №5: як припинити діяльність одразу після реєстрації?
Нерідко трапляється така ситуація, що після держреєстрації ФОП приймає рішення не займатися бізнесом. До прикладу, реєстрація відбулась 10 травня 2019 року, а заява про застосування спрощеної системи оподаткування ще не подана. Книга доходів також не зареєстрована. За 3 дні, 13 травня, підприємець вирішує припинити діяльність. У той час, він вже є офіційно зареєстрованим та перебуває на загальній системі оподаткування.
Що потрібно зробити? Усе просто: варто якомога скоріше подати державному реєстратору за місцем проживання заяву про припинення діяльності (форма №12).
Скільки податку треба сплатити? За поточний місяць (у нашому випадку, травень), ФОП сплачує ЄСВ (918,06 грн). У разі отримання доходу, додатково сплачується податкова ставка на дохід у розмірі 18% та 1,5% з доходу – військовий збір. За період ведення діяльності складається та подається податкова декларація про майновий стан та доходи, а також звіт з Єдиного соціального внеску.
Яка відповідальність чекає? Раптове припинення діяльності ФОП не карається законом. А от за не реєстрацію Книги доходів чи її втрату передбачені штрафи у розмірі 510 або 1020 грн згідно ПКУ. Або може бути застосований штраф від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів (ст. 164-1 КУпАП). Якщо податки буде сплачено, а декларації і звіти подано, Ви зможете уникнути додаткових стягнень.
Порада №6: вирішили «закрити» ФОП? Не забудьте провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Якщо ФОП вирішив «закрити» підприємницьку діяльність, в обов’язковому порядку варто бути послідовним та провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням.
Чому це важливо? Якщо Ви не виконаєте дану процедуру, то й надалі залишатиметеся на обліку в податковій службі. Це зобов’язує Вас кожного місяця сплачувати ЄСВ, податок з доходу+військовий збір (якщо є дохід), вести Книгу обліку доходів та подавати звітність.
Підведемо підсумок
Реєстрація та старт діяльності ФОП – не така складна справа, якщо підходити до неї правильно та поетапно. Рекомендуємо дотримуватися вищезгаданих порад, щоб уникнути додаткових грошових стягнень та штрафних санкцій. За необхідністю, ви можете завжди проконсультуватися з юристом: це допоможе врегулювати будь-які питання поточної діяльності.
Якщо вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, консалтингові або юридичні послуги для ФОП чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.