м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Легкий старт діяльності: 6 порад для ФОП

від Admin

Останнім часом, спостерігається тенденція до збільшення кількості фізичних осіб-підприємців. Саме таку статистику повідомляє ДПС України. Тож ми вирішили поділитися із Вами фаховими порадами, які допоможуть розпочати підприємницьку діяльність легко та без ризику. 

Порада №1: подайте заяву про застосування спрощеної системи вчасно

Важливий етап для старту підприємницької діяльності для багатьох ФОП – це перехід на спрощену систему. Подати заяву можна одразу ж із заявою про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця: не забувайте про це. У такому разі, ФОП 1 та 2 групи можуть стати платниками ЄП з наступного місяця за місяцем, у якому відбулась реєстрація. ФОП 3 групи – вже з дня держреєстрації. 

Зверніть увагу: податковий борг на момент подання заяви має бути відсутнім повністю.

(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)

Порада №2: обирайте групу ЄП правильно 

Обрання групи оподаткування чітко регулюється податковим законодавством. Типові приклади:

  • Підприємець, який займається роздрібною торгівлею, не може обрати 1 групу оподаткування;
  • ФОПи, які здають в оренду приміщення платникам єдиного податку або фізособі може застосовувати ІІ або ІІІ групу єдиного податку, неплатникам єдиного податку – виключно ІІІ групу;
  • ФОП – турагент, що діє на підставі агентських договорів, укладених з туроператорами і не платниками єдиного податку, може застосовувати тільки ІІІ групу.

Щоб не помилитися з обранням групи оподаткування, а також врахувати всі поточні нюанси, обов’язково проконсультуйтеся з юристом. Це допоможе уникнути проблем під час реєстрації.

Порада №3: Не помиліться з кількістю декларацій

Платники ЄП 1 та 2 груп подають: 

  • декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного  кварталу, у якому розпочата підприємницька діяльність;
  • декларацію про майновий стан та доходи за результатами звітного року та річну податкову декларацію платника єдиного податку.

Платники ЄП 3 групи подають квартальні декларації платника єдиного податку.

За несвоєчасне чи повне неподання декларацію передбачені штрафні санкції та адміністративний штраф.

Порада №4: сплачуйте ЄСВ вчасно та у повному розмірі

Зверніть увагу на те, що сплата ЄСВ відбувається й за той місяць, в якому була здійснена державна реєстрація. Навіть у тому випадку, якщо датою є 30 або 31 число того ж місяця. 

Мінімальна сума ЄСВ дорівнює, станом на 2019 рік, 918,06 грн. 

Порада №5: як припинити діяльність одразу після реєстрації?

Нерідко трапляється така ситуація, що після держреєстрації ФОП приймає рішення не займатися бізнесом. До прикладу, реєстрація відбулась 10 травня 2019 року, а заява про застосування спрощеної системи оподаткування ще не подана. Книга доходів також не зареєстрована. За 3 дні, 13 травня, підприємець вирішує припинити діяльність. У той час, він вже є офіційно зареєстрованим та перебуває на загальній системі оподаткування.

Що потрібно зробити? Усе просто: варто якомога скоріше подати державному реєстратору за місцем проживання заяву про припинення діяльності (форма №12). 

Скільки податку треба сплатити? За поточний місяць (у нашому випадку, травень), ФОП сплачує ЄСВ (918,06 грн). У разі отримання доходу, додатково сплачується податкова ставка на дохід у розмірі 18% та 1,5% з доходу – військовий збір. За період ведення діяльності складається та подається податкова декларація про майновий стан та доходи, а також звіт з Єдиного соціального внеску.

Яка відповідальність чекає? Раптове припинення діяльності ФОП не карається законом. А от за не реєстрацію Книги доходів чи її втрату передбачені штрафи у розмірі 510 або 1020 грн згідно ПКУ. Або може бути застосований штраф від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів (ст. 164-1 КУпАП). Якщо податки буде сплачено, а декларації і звіти подано, Ви зможете уникнути додаткових стягнень. 

Порада №6: вирішили «закрити» ФОП? Не забудьте провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Якщо ФОП вирішив «закрити» підприємницьку діяльність, в обов’язковому порядку варто бути послідовним та провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням. 

Чому це важливо? Якщо Ви не виконаєте дану процедуру, то й надалі залишатиметеся на обліку в податковій службі. Це зобов’язує Вас кожного місяця сплачувати ЄСВ, податок з доходу+військовий збір (якщо є дохід), вести Книгу обліку доходів та подавати звітність. 

Підведемо підсумок

Реєстрація та старт діяльності ФОП – не така складна справа, якщо підходити до неї правильно та поетапно. Рекомендуємо дотримуватися вищезгаданих порад, щоб уникнути додаткових грошових стягнень та штрафних санкцій. За необхідністю, ви можете завжди проконсультуватися з юристом: це допоможе врегулювати будь-які питання поточної діяльності.

Якщо вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, консалтингові або юридичні послуги для ФОП чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі