м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Легкий старт діяльності: 6 порад для ФОП

від Admin

Останнім часом, спостерігається тенденція до збільшення кількості фізичних осіб-підприємців. Саме таку статистику повідомляє ДПС України. Тож ми вирішили поділитися із Вами фаховими порадами, які допоможуть розпочати підприємницьку діяльність легко та без ризику. 

Порада №1: подайте заяву про застосування спрощеної системи вчасно

Важливий етап для старту підприємницької діяльності для багатьох ФОП – це перехід на спрощену систему. Подати заяву можна одразу ж із заявою про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця: не забувайте про це. У такому разі, ФОП 1 та 2 групи можуть стати платниками ЄП з наступного місяця за місяцем, у якому відбулась реєстрація. ФОП 3 групи – вже з дня держреєстрації. 

Зверніть увагу: податковий борг на момент подання заяви має бути відсутнім повністю.

(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)

Порада №2: обирайте групу ЄП правильно 

Обрання групи оподаткування чітко регулюється податковим законодавством. Типові приклади:

  • Підприємець, який займається роздрібною торгівлею, не може обрати 1 групу оподаткування;
  • ФОПи, які здають в оренду приміщення платникам єдиного податку або фізособі може застосовувати ІІ або ІІІ групу єдиного податку, неплатникам єдиного податку – виключно ІІІ групу;
  • ФОП – турагент, що діє на підставі агентських договорів, укладених з туроператорами і не платниками єдиного податку, може застосовувати тільки ІІІ групу.

Щоб не помилитися з обранням групи оподаткування, а також врахувати всі поточні нюанси, обов’язково проконсультуйтеся з юристом. Це допоможе уникнути проблем під час реєстрації.

Порада №3: Не помиліться з кількістю декларацій

Платники ЄП 1 та 2 груп подають: 

  • декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного  кварталу, у якому розпочата підприємницька діяльність;
  • декларацію про майновий стан та доходи за результатами звітного року та річну податкову декларацію платника єдиного податку.

Платники ЄП 3 групи подають квартальні декларації платника єдиного податку.

За несвоєчасне чи повне неподання декларацію передбачені штрафні санкції та адміністративний штраф.

Порада №4: сплачуйте ЄСВ вчасно та у повному розмірі

Зверніть увагу на те, що сплата ЄСВ відбувається й за той місяць, в якому була здійснена державна реєстрація. Навіть у тому випадку, якщо датою є 30 або 31 число того ж місяця. 

Мінімальна сума ЄСВ дорівнює, станом на 2019 рік, 918,06 грн. 

Порада №5: як припинити діяльність одразу після реєстрації?

Нерідко трапляється така ситуація, що після держреєстрації ФОП приймає рішення не займатися бізнесом. До прикладу, реєстрація відбулась 10 травня 2019 року, а заява про застосування спрощеної системи оподаткування ще не подана. Книга доходів також не зареєстрована. За 3 дні, 13 травня, підприємець вирішує припинити діяльність. У той час, він вже є офіційно зареєстрованим та перебуває на загальній системі оподаткування.

Що потрібно зробити? Усе просто: варто якомога скоріше подати державному реєстратору за місцем проживання заяву про припинення діяльності (форма №12). 

Скільки податку треба сплатити? За поточний місяць (у нашому випадку, травень), ФОП сплачує ЄСВ (918,06 грн). У разі отримання доходу, додатково сплачується податкова ставка на дохід у розмірі 18% та 1,5% з доходу – військовий збір. За період ведення діяльності складається та подається податкова декларація про майновий стан та доходи, а також звіт з Єдиного соціального внеску.

Яка відповідальність чекає? Раптове припинення діяльності ФОП не карається законом. А от за не реєстрацію Книги доходів чи її втрату передбачені штрафи у розмірі 510 або 1020 грн згідно ПКУ. Або може бути застосований штраф від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів (ст. 164-1 КУпАП). Якщо податки буде сплачено, а декларації і звіти подано, Ви зможете уникнути додаткових стягнень. 

Порада №6: вирішили «закрити» ФОП? Не забудьте провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Якщо ФОП вирішив «закрити» підприємницьку діяльність, в обов’язковому порядку варто бути послідовним та провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням. 

Чому це важливо? Якщо Ви не виконаєте дану процедуру, то й надалі залишатиметеся на обліку в податковій службі. Це зобов’язує Вас кожного місяця сплачувати ЄСВ, податок з доходу+військовий збір (якщо є дохід), вести Книгу обліку доходів та подавати звітність. 

Підведемо підсумок

Реєстрація та старт діяльності ФОП – не така складна справа, якщо підходити до неї правильно та поетапно. Рекомендуємо дотримуватися вищезгаданих порад, щоб уникнути додаткових грошових стягнень та штрафних санкцій. За необхідністю, ви можете завжди проконсультуватися з юристом: це допоможе врегулювати будь-які питання поточної діяльності.

Якщо вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, консалтингові або юридичні послуги для ФОП чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Навіщо розміщувати світлину в резюме ?

Світлина в резюме потрібна для того, щоб роботодавець міг уявити, як претендент виглядає “наживо”. Це…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати
Переглянути всі