м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Алгоритм дій підприємця під час перевірки та після

від Admin

Якщо Ви погоджуєтесь на перевірку Вашого підприємства, запам’ятайте основні правила, які гарантують, що контроль пройде «безболісно»: 

  • Перш ніж допустити інспекторів на підприємство, з’ясуйте, представниками якого контролюючого органу вони є, скільки осіб в складі комісії та яка мета перевірки. Уточнити ці дані може секретар. Але вимагати службові посвідчення в інспекторів має право лише директор підприємства. Саме тому, секретар фіксує дані та оперативно передає їх Вам для подальшої обробки;
  • Інші співробітники Вашого підприємства (бухгалтери, менеджери, рядові працівники) мають право не відповідати на питання перевіряючих. Зокрема, співробітники можуть сказати, що не мають достатньо вповноважень для надання такої інформації. Також співробітники не повинні надавати документи, підписувати будь-які папери, надані інспектором та здійснювати інші схожі дії. Найкраща стратегія для працівників – це займатися своїми звичними робочими справами та не відволікатися на спілкування з інспекторами. Також не варто залишати своє робоче місце;
  • Найважливіша особа на суб’єкті господарювання під час перевірки – це директор. Якщо Ви є директором, то саме Ви маєте відповідати на всі питання інспекторів та вести з ними конструктивний діалог. Проте якщо на момент перевірки директора немає на підприємстві (він ще не прийшов на роботу або знаходиться у відрядженні), то це не впливає на проведення перевірки. Інспектори усе одно мають право потрапити на підприємство. Тому завдання співробітників – якнайшвидше повідомити директора про прибуття представників ДФС.

Також не забудьте про те, що інспектори мають обов’язково розписатися в Журналі реєстрації перевірок Вашого підприємства. По можливості, запросіть їх у залу для переговорів та запропонуйте кави: звичайний людський фактор може вплинути на побудову конструктивного діалогу. 

Під час контрольної перевірки, директор підприємства зобов’язаний надавати інспекторам необхідні документи. Присутність Вашого особистого юриста у цей час є дозволеною. 

Якщо Ви вирішили відмовити інспекторам у перевірці з об’єктивних причин, складається спеціальний акт про відмову. У ньому зазначається причина відмови, та дії посадових осіб, які її спричинили. Інспекторам необхідно надати копію цього документу, а собі залишити оригінал. Його варто зберігати на випадок оскарження. 

Що чекає на підприємця після закінчення перевірки?

Результат перевірки – виявлення або не виявлення порушень під час ведення діяльності суб’єкта господарювання. У разі відсутності порушень, інспектори фіксують результат у власноруч підписаній довідці. В іншому випадку, дані зазначаються в акті про порушення.

Що таке акт у цьому випадку? Це – службовий документ, який фіксує встановлені під час перевірки правопорушення. Акт є службовим документом, у якому фіксується факт проведення контролю та вказуються виявлені порушення. Документ не містить положень про накладені на суб’єкт господарювання зобов’язання. Акт не є рішенням контролюючого органу, тому його неможливо оскаржити в суді.

Хто видає акт? Документ підписується посадовою особою Фіскальної служби та надається директорові підприємства. Складається у двох примірниках (для ДФС та підприємства). Керівник підприємства, зокрема, має право висловлювати свої коментарі та зауваженні щодо акту. Заперечення до органу ДФС можна подавати протягом п’ятиденного строку після перевірки. Також платник податків має підписати обидва примірники акту. Якщо він цього не зробить або відмовиться приймати акт, це усе одно не звільнить його від відповідальності за правопорушення, які були виявлені під час контролю інспектором. 

Як виглядає заперечення акту? Насправді, заперечення акту про перевірку на має встановленої законодавством форми, але мусить містити певні відомості. У тому числі:

  • Найменування та реквізити фіскального органу, який здійснював перевірку;
  • Найменування посадових осіб, які проводили інспекцію;
  • Дані про платника податків та за необхідності – документи, які підтверджують його особу;
  • Пункти акту, з якими платник податків не згоден та хоче заперечити. За наявності, можна додати документи, які допоможуть обґрунтувати заперечення. 

(Детальніше: бухгалтерські послуги)

Що чекає на підприємця у підсумку? Податковому органу знадобиться до 10 робочих днів, щоб розглянути акт про порушення та 3 робочих дні додаткового, щоб розглянути заперечення. Ви, як платник податків, маєте право бути присутнім при розгляді заперечень, якщо завчасно повідомите про це податковий орган. Далі ДФС буде винесено ППР – повідомлення про накладання грошових чи інших зобов’язань на платника податків. Воно, за необхідності, може бути оскаржене Вами в судовому чи адміністративному порядку. Найчастіше, суд ухвалює рішення саме на користь платників.

Підведемо підсумок

Перевірки державними органами контролю – привід для ретельної підготовки та максимально грамотного підходу зі сторони платника податків. Саме тому важливо бути в курсі законодавчих змін: це допоможе захистити власні права та уникнути штрафних санкцій. 

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі