м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Декретна відпустка для ФОП

від Admin

Інформація про декретну відпустку важлива для кожної жінки, відповідно, кожній необхідно з нею ознайомитися. Використати декретну відпустку та отримати виплати допомоги при вагітності та пологах можуть не лише працівниці підприємств, а й жінки-підприємці. Проте для цього потрібно знати про оподаткування даної допомоги, як саме оформити декретну відпустку, як оформити документи і т.д.

Декретна відпустка для жінки-підприємця

Якщо жінка-підприємець під час своєї діяльності сплачувала страхові внески, то, згідно з Законом про загальнодержавне соцстрахування, вона може отримати допомогу при вагітності від Фонду соціального страхування (ФСС) так само, як і працівниці підприємства. Це зумовлюється тим, що жінка сплачувала ЄСВ (читайте також: Законодавчі вимоги до сплати ЄСВ) у загальній схемі оподаткування. До того ж жінка може оформити декретну відпустку у податковій, а може – не оформляти, у будь-якому випадку вона має право отримати виплати із Фонду страхування.

Оскільки самозайняті особи не підпорядковуються Закону про відпустки від 15.11.1996 року №504, період вагітності та післяродовий період не зовсім правильно називати відпусткою. Проте, незважаючи на це, у податковому законодавстві все ж користуються терміном “відпустка” і у цьому випадку також. Він означає звільнення від обов’язкової сплати єдиного внеску протягом цього терміну.

Потрібно знати також ще один нюанс. У п. 295.5 кодексу декрет названий як “хвороба, тривалість якої становить 30 і більше календарних днів”. Звичайно, лексика підібрана не дуже вдало та зрозуміло, але, як мінімум, потрібно знати що саме малось на увазі. Часто під це формулювання підпадають і інші види непрацездатності, не тільки вагітність та пологи.

Право на декретну відпустку поширюється тільки на 1-шу та 2-гу групи єдиного податку, якщо вони не мають найманих працівників. На 3-ю групу це право не поширюється, оскільки тоді, коли вони отримують нульові доходи, вони сплачують нульовий податок. Отже, жінки-підприємці першої та другої груп спрощеної системи можуть отримати звільнення від плати єдиного податку під час вагітності та пологів.

(Читайте також: Припинення підприємницької діяльності)

Що потрібно для оформлення декретної відпустки

По-перше, потрібно зробити все для отримання грошей від Фонду соціального страхування. Для цього треба:

  • Отримати лікарняний (лист про тимчасову непрацездатність), перевірити його на правильність оформлення. Там мають бути підпис та печатка лікаря, підпис завідуючого відділення, позначка “первинний” та позначка “8” (означає причину непрацездатності, а саме – вагітність);
  • Скласти протокол рішення уповноваженого з соціального страхування стосовно призначення отримання коштів;
  • Написати звернення до ДПС, для того щоб отримати довідку про сплату ЄСВ;
  • Розрахувати декретні та скласти довільну довідку;
  • Відкрити у банку спеціальний рахунок;
  • Написати заяву-розрахунок до ФСС;
  • Заповнити зворотню сторону лікарняного;
  • Подати готовий пакет документів до ФСС.

Дії після подачі документів наступні:

  • Після рішення ФСС потрібно вивести гроші зі спецрахунку;
  • Потім треба подати повідомлення про отримання виплат до Фонду.

Тривалість декретної відпустки та час, коли її можна отримати

Період декретної відпустки для ФОП триває стільки ж часу, як і для жінок, що працюють на підприємствах. Він становить 70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після них – в сумі 126 днів. Те, коли саме потрібно піти у декрет, визначає лікар. У випадку ускладнення пологів (не стосується кесаревого розтину) може бути виписаний ще один лікарняний тривалістю 14 днів.

Зверніть увагу, що саме лікарняний є основним документом для Фонду при оформленні декретної відпустки. Якщо жінка працює ще десь, крім особистої підприємницької діяльності, їй доведеться віддати на цю роботу оригінал лікарняного. Крім цього, він знадобиться для Фонду та для податкової, тож потрібно буде зробити копії.

Якщо вам необхідні послуги для бізнесу: послуги бухгалтера, юридичні послуги для ФОП чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі