м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Електронна книга обліку доходів

від Admin

Оскільки з 1-го січня 2014 року була введена можливість вести електронну книгу обліку доходів та витрат, це водночас спростило життя багатьом працівникам та призвело до появи деяких проблем. Проблеми перш за все пов’язані із незнанням чи неприйняттям самого факту, що книга обліку доходів онлайн – це можливо. Тому варто розібратися у цьому питанні для того, щоб надалі у процесі роботи не виникало ніяких нюансів чи, як мінімум, для того, щоб кількість таких нюансів мінімізувати.

Початок роботи із електронною книгою обліку

Навіть якщо ви достеменно знаєте все про ведення книги обліку доходів у паперовому вигляді, вам все ж варто ознайомитися з даною інформацією. Отже, що потрібно для того, щоб почати працювати із такою книгою в електронному варіанті:

 • Отримати сертифікати відкритих ключів, які були створені спеціальними акредитованими центрами, що відповідають за сертифікацію ключів. Зверніть увагу, що ніякий певний центр сертифікації не вказаний, тож можна зробити висновок, що в подальшому підійдуть ключі не тільки від ДПС;
 • Укласти договір, який буде свідчити про визнання електронних документів податковою службою. Для цього можна скористатися будь-якою програмою, наприклад, ДПС Захист звітності;
  Написати заяву на отримання електронної книги, підписати ЕЦП та відправити заяву у податкову. Форма заяви не затверджена нормативно-правовими актами. Оскільки у паперовому варіанті вона завжди була довільна, можливо, так буде і з електронною формою;
 • Протягом 3-х робочих днів після відправки ви маєте отримати від податкової служби повідомлення про реєстрацію;
 • Після цього ви маєте можливість та повне право почати вести електронну книгу обліку доходів та витрат і зможете оцінити, наскільки це зручно.

Електронна книга обліку доходів фоп. Як заповнювати?

Суми доходу потрібно заповнювати у гривнях з копійками, тобто максимально точно. Причому записи треба робити кожен день. Якщо ж у якийсь день доходу у вас не було, вносити якісь зміни у документ (наприклад, нулі чи прочерки) не треба, просто в цей день залишаєте книгу незаповненою.

Варто звернути вашу увагу на те, що підраховувати готівкові та безготівкові надходження коштів потрібно окремо. Підприємці, які мають кілька точок доходу (наприклад, кілька магазинів), фіксують загальну суму доходу. Проте стосовно питань внесення безготівкових та готівкових надходжень рекомендуємо звернутися за індивідуальною податковою консультацією. Це допоможе вам уникнути неприємних моментів та штрафів у випадку перевірки, тому що мінімізує вірогідність того, що ви чи ваші працівники щось зробите неправильно.

Зрозуміло, що усі цифри, які внесені у книгу обліку доходів, мають бути підтверджені первинними документами, оскільки у випадку перевірки вони вам знадобляться. Наприкінці кожного місяця, кварталу та року рахують та вказують загальну суму доходу.

Внесення доходу посередника та доходу у валюті

Інколи кошти отримуються за посередницьким договором доручення чи комісії, у такому випадку записується вся сума. Проте у декларацію єдиного податку внести потрібно тільки суму отриманої винагороди. Рекомендуємо вам уникати посередницьких договорів, оскільки у деяких випадках податкова може визнати такий дохід забороненим на ЄП. Варто прописувати в договорі, що отримуєте лише винагороду.

Внесення доходу у валюті відбувається у день надходження грошей на валютний рахунок. У сумарний дохід сума додається в гривнях по офіційному курсу НБУ, що був актуальний на час отримання валютних коштів. Важливо, що 20.06.2019 скасоване правило щодо обов’язкового продажу 30% валютної виручки.

Електронна книга обліку доходів та оформлення повернення

Інколи бувають ситуації, коли замовник або ж покупець звертається з просьбою повернути передплату. Якщо у день повернення грошей доходу ви не отримували, графу 4 заповнювати не потрібно, сума повернення має бути віднята від загального доходу за місяць. У випадку коли сума повернення більша, ніж сума доходу, поставте у графі 4 прочерк. Зверніть увагу, що графи 4 та 6 забороняється заповнювати з мінусом. Якщо потрібно повернути кошти, що вже були пораховані у сумі за минулий квартал, треба відняти їх у загальній сумі доходу за наступний квартал.

Важливо, що помилки в електронній книзі можна корегувати тільки методом доповнення рядка, у якому зазначене те чи інше значення. Усі помилки та виправлення можна буде побачити.

Внесення безоплатного отримання та забороненого на ЄП доходу

Вартість безоплатно отриманих товарів, послуг та робіт єдинники повинні включати до суми доходу і вказувати її у графі 5. Сюди входить також вартість товарів, які були отримані для зберігання, але потім продались. У графі 6 зазначають загальну суму доходу граф 4 та 5.

Графа 7 заповнюється у тому випадку, якщо ви порушили умови єдиного податку. Причому у “виді доходу” треба вказати відповідну цифру:

 1. перевищили річний дохід, передбачений для вашої групи. Перша група – 300 тис. грн., друга група – 1.5 млн., третя – 5 млн. грн.;
 2. прибуток за КВЕД, який не був внесений у реєстр платників ЄП;
 3. користувалися не грошовими розрахунками (наприклад, обмін, бартер);
 4. кошти від видів діяльності на спрощеній схемі;
 5. дохід від тих видів діяльності, якими не дозволяється займатися першій та другій групам.
 6. Заборонений дохід має оподаткування ЄП за ставкою 15%.

Оскільки податкова служба має змогу відслідковувати зміни даних у книзі обліку майже в реальному часі, помилкові записи в ній можуть стати причиною для позапланової перевірки підприємства. Однак якщо відповідально ставитися до внесення даних та попередньо ознайомитися із правилами, ніяких проблем не виникне.

Книга обліку доходів у електронному вигляді має як свої плюси, так і мінуси, тож тільки підприємцю вирішувати який саме варіант використовувати. Проте оскільки на даний момент багато документів вже переведені або переводяться у електронний формат, варто подумати про те, щоб зробити це самостійно та добровільно до того, як з’явиться така вимога.

Якщо вам необхідна бізнес консультація, консалтингові, ведення бухгалтерського обліку, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі