м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Фінансова звітність: як складати та подавати правильно

від Admin

Невід’ємний етап функціонування підприємства – це ведення фінансової звітності. Сьогодні нагадаємо про основні форми фінзвітності, а також порядок її складання та подання. 

Відповідно до ст. 2 Закону «Про бухгалтерський облік» та п. 1 Порядку № 419, зобов’язані подавати фінзвітність:

 1. Зареєстровані згідно з українським законодавством юридичні особи, незалежно від форми власності та організаційно-правової форми господарювання; 
 2. Представники іноземних господарських суб’єктів, які ведуть свою діяльність на території України.

Окрім того, пунктом 2 вказаного вище Порядку зазначено, що консолідована фінансова звітність та інша фінзвітність має складатися згідно вимог: 

  • Державних положень (стандартів) бухобліку, скорочено П(С)БО;
  • Міжнародних стандартів фінзвітності – МСФЗ;
  • Нацположень бухгалтерського обліку в державному секторі.

Подається фінзвітність з урахуванням конкретних стандартів, які застосовує суб’єкт господарювання. 

Особливості повної та скороченої звітності

За змістом, фінансова звітність буває скороченою та повною.

Повна звітність подається усіма підприємствами, за винятком:

 • Бюджетних установ;
 • Представництв іноземних господарських суб’єктів;
 • Малих та мікропідприємств. 

Ознайомитися зі складом повної фінзвітності можна в п. 1 розділу ІІ П(С)БО 1.

Скорочену звітність подають суб’єкти малого підприємництва та представники іноземних суб’єктів госпдіяльності. Згідно пп. 2 п 2 розділу І П(С)БО 25, окремі суб’єкти малого підприємництва мають право подавати Спрощений фінансовий звіт. У тому числі: 

 1. мікропідприємства;
 2. юридичні особи, які використовують спрощене ведення обліку доходів і витрат. Зокрема, платники ЄП 3-ї групи.

Ознайомитись з порядком та формою такого звіту можна в П(С)БО 25.

(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)

Мета, правила та принципи фінзвітності

Основна ціль складання фінзвітності – надання користувачам для прийняття ними рішень правдивої, повної і неупередженої інформації про фінансовий стан й результати діяльності підприємства. 

Дані, наведені у фінзвітності, базуються на інформації, отриманій під час ведення бухгалтерського обліку та мають бути тотожними даним синтетичного та аналітичного обліку. 

Основні принципи, які формують правила складання фінзвітності: 

 • Грошова одиниця фінансової звітності – українська гривня; 
 • Підприємства (середні та великі) заповнюють форми фінзвітності в тисячах гривень, не використовуючи додаткові знаки. Єдиний виняток – це розділ «Розрахунок прибутковості акцій» (форма 2). Він складається у гривнях з копійками; 
 • Суб’єкти малого підприємництва складають фінзвітність у тисячах гривень з одним десятковим знаком;
 • У дужках наводяться показники про прибуток суб’єкта господарювання, його збитки та витрати, вирахування з доходу та вибуття коштів; 
 • Згортати статті активів, зобов’язань витрат та доходів можна лише у випадках, передбачених П(С)БО або МСФЗ (п. 3 розділу IV П(С)БО 1, п. 6 розділу I П(С)БО 25).
 • Суб’єкти господарювання мають право не наводити статті, за якими відсутні дані до розкриття. Винятком є лише ті випадки, коли така інформація є передбаченою у звітному періоді. 
 • Згідно зі статтею 10 Закону про бухоблік, підтвердження показників – це результати попередньо проведеної інвентаризації зобов’язань та активів. 
 • Результати діяльності відокремлених підрозділів підприємства, представництв та філій також вносяться до фінансової звітності.
 • Фінансову звітність підписує власник (керівник) компанії, або його уповноважена особа і бухгалтер. 

Якщо ведення бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюється юридичною особою, яка проводить діяльність у галузі бухобліку та аудиту, фінзвітність підписує керівник або його уповноважена особа, а також – керівник бухгалтерської фірми/його уповноважена особа. 

Якщо фінзвітність підприємства становить суспільний інтерес, її зобов’язані підписати керівник та головний бухгалтер.

Що ще варто пам’ятати про фінансову звітність?

Згідно з пп. 46.2 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток зобов’язані подавати разом з податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність згідно порядку, передбаченого Податковим кодексом. Така звітність – це невід’ємний додаток до податкової декларації.

У свою чергу, платники податку на прибуток, які є виробниками сільськогосподарської продукції, подають фінзвітність за перше півріччя минулого звітного року, за минулий звітний рік та за перше півріччя поточного звітного року.

Фінансова звітність: підведемо підсумок

Правильне та своєчасне подання звітів до податкових органів – важлива складова функціонуванні підприємства. Саме тому, важливо слідкувати за усіма змінами в податковому законодавстві, своєчасно враховуючи їх у власній роботі. Рекомендуємо перевіряти фінзвіти перед поданням особисто: це допоможе мінімізувати ризик помилок. Бажаємо успіху!

Якщо вам необхідна бізнес консультація, послуги бухгалтера, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Навіщо розміщувати світлину в резюме ?

Світлина в резюме потрібна для того, щоб роботодавець міг уявити, як претендент виглядає “наживо”. Це…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати
Переглянути всі