Невід’ємний етап функціонування підприємства – це ведення фінансової звітності. Сьогодні нагадаємо про основні форми фінзвітності, а також порядок її складання та подання.
Відповідно до ст. 2 Закону «Про бухгалтерський облік» та п. 1 Порядку № 419, зобов’язані подавати фінзвітність:
- Зареєстровані згідно з українським законодавством юридичні особи, незалежно від форми власності та організаційно-правової форми господарювання;
- Представники іноземних господарських суб’єктів, які ведуть свою діяльність на території України.
Окрім того, пунктом 2 вказаного вище Порядку зазначено, що консолідована фінансова звітність та інша фінзвітність має складатися згідно вимог:
- Державних положень (стандартів) бухобліку, скорочено П(С)БО;
- Міжнародних стандартів фінзвітності – МСФЗ;
- Нацположень бухгалтерського обліку в державному секторі.
Подається фінзвітність з урахуванням конкретних стандартів, які застосовує суб’єкт господарювання.
Особливості повної та скороченої звітності
За змістом, фінансова звітність буває скороченою та повною.
Повна звітність подається усіма підприємствами, за винятком:
- Бюджетних установ;
- Представництв іноземних господарських суб’єктів;
- Малих та мікропідприємств.
Ознайомитися зі складом повної фінзвітності можна в п. 1 розділу ІІ П(С)БО 1.
Скорочену звітність подають суб’єкти малого підприємництва та представники іноземних суб’єктів госпдіяльності. Згідно пп. 2 п 2 розділу І П(С)БО 25, окремі суб’єкти малого підприємництва мають право подавати Спрощений фінансовий звіт. У тому числі:
- мікропідприємства;
- юридичні особи, які використовують спрощене ведення обліку доходів і витрат. Зокрема, платники ЄП 3-ї групи.
Ознайомитись з порядком та формою такого звіту можна в П(С)БО 25.
(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)
Мета, правила та принципи фінзвітності
Основна ціль складання фінзвітності – надання користувачам для прийняття ними рішень правдивої, повної і неупередженої інформації про фінансовий стан й результати діяльності підприємства.
Дані, наведені у фінзвітності, базуються на інформації, отриманій під час ведення бухгалтерського обліку та мають бути тотожними даним синтетичного та аналітичного обліку.
Основні принципи, які формують правила складання фінзвітності:
- Грошова одиниця фінансової звітності – українська гривня;
- Підприємства (середні та великі) заповнюють форми фінзвітності в тисячах гривень, не використовуючи додаткові знаки. Єдиний виняток – це розділ «Розрахунок прибутковості акцій» (форма 2). Він складається у гривнях з копійками;
- Суб’єкти малого підприємництва складають фінзвітність у тисячах гривень з одним десятковим знаком;
- У дужках наводяться показники про прибуток суб’єкта господарювання, його збитки та витрати, вирахування з доходу та вибуття коштів;
- Згортати статті активів, зобов’язань витрат та доходів можна лише у випадках, передбачених П(С)БО або МСФЗ (п. 3 розділу IV П(С)БО 1, п. 6 розділу I П(С)БО 25).
- Суб’єкти господарювання мають право не наводити статті, за якими відсутні дані до розкриття. Винятком є лише ті випадки, коли така інформація є передбаченою у звітному періоді.
- Згідно зі статтею 10 Закону про бухоблік, підтвердження показників – це результати попередньо проведеної інвентаризації зобов’язань та активів.
- Результати діяльності відокремлених підрозділів підприємства, представництв та філій також вносяться до фінансової звітності.
- Фінансову звітність підписує власник (керівник) компанії, або його уповноважена особа і бухгалтер.
Якщо ведення бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюється юридичною особою, яка проводить діяльність у галузі бухобліку та аудиту, фінзвітність підписує керівник або його уповноважена особа, а також – керівник бухгалтерської фірми/його уповноважена особа.
Якщо фінзвітність підприємства становить суспільний інтерес, її зобов’язані підписати керівник та головний бухгалтер.
Що ще варто пам’ятати про фінансову звітність?
Згідно з пп. 46.2 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток зобов’язані подавати разом з податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність згідно порядку, передбаченого Податковим кодексом. Така звітність – це невід’ємний додаток до податкової декларації.
У свою чергу, платники податку на прибуток, які є виробниками сільськогосподарської продукції, подають фінзвітність за перше півріччя минулого звітного року, за минулий звітний рік та за перше півріччя поточного звітного року.
Фінансова звітність: підведемо підсумок
Правильне та своєчасне подання звітів до податкових органів – важлива складова функціонуванні підприємства. Саме тому, важливо слідкувати за усіма змінами в податковому законодавстві, своєчасно враховуючи їх у власній роботі. Рекомендуємо перевіряти фінзвіти перед поданням особисто: це допоможе мінімізувати ризик помилок. Бажаємо успіху!
Якщо вам необхідна бізнес консультація, послуги бухгалтера, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.