м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Фінансова звітність: як складати та подавати правильно

від Admin

Невід’ємний етап функціонування підприємства – це ведення фінансової звітності. Сьогодні нагадаємо про основні форми фінзвітності, а також порядок її складання та подання. 

Відповідно до ст. 2 Закону «Про бухгалтерський облік» та п. 1 Порядку № 419, зобов’язані подавати фінзвітність:

 1. Зареєстровані згідно з українським законодавством юридичні особи, незалежно від форми власності та організаційно-правової форми господарювання; 
 2. Представники іноземних господарських суб’єктів, які ведуть свою діяльність на території України.

Окрім того, пунктом 2 вказаного вище Порядку зазначено, що консолідована фінансова звітність та інша фінзвітність має складатися згідно вимог: 

  • Державних положень (стандартів) бухобліку, скорочено П(С)БО;
  • Міжнародних стандартів фінзвітності – МСФЗ;
  • Нацположень бухгалтерського обліку в державному секторі.

Подається фінзвітність з урахуванням конкретних стандартів, які застосовує суб’єкт господарювання. 

Особливості повної та скороченої звітності

За змістом, фінансова звітність буває скороченою та повною.

Повна звітність подається усіма підприємствами, за винятком:

 • Бюджетних установ;
 • Представництв іноземних господарських суб’єктів;
 • Малих та мікропідприємств. 

Ознайомитися зі складом повної фінзвітності можна в п. 1 розділу ІІ П(С)БО 1.

Скорочену звітність подають суб’єкти малого підприємництва та представники іноземних суб’єктів госпдіяльності. Згідно пп. 2 п 2 розділу І П(С)БО 25, окремі суб’єкти малого підприємництва мають право подавати Спрощений фінансовий звіт. У тому числі: 

 1. мікропідприємства;
 2. юридичні особи, які використовують спрощене ведення обліку доходів і витрат. Зокрема, платники ЄП 3-ї групи.

Ознайомитись з порядком та формою такого звіту можна в П(С)БО 25.

(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)

Мета, правила та принципи фінзвітності

Основна ціль складання фінзвітності – надання користувачам для прийняття ними рішень правдивої, повної і неупередженої інформації про фінансовий стан й результати діяльності підприємства. 

Дані, наведені у фінзвітності, базуються на інформації, отриманій під час ведення бухгалтерського обліку та мають бути тотожними даним синтетичного та аналітичного обліку. 

Основні принципи, які формують правила складання фінзвітності: 

 • Грошова одиниця фінансової звітності – українська гривня; 
 • Підприємства (середні та великі) заповнюють форми фінзвітності в тисячах гривень, не використовуючи додаткові знаки. Єдиний виняток – це розділ «Розрахунок прибутковості акцій» (форма 2). Він складається у гривнях з копійками; 
 • Суб’єкти малого підприємництва складають фінзвітність у тисячах гривень з одним десятковим знаком;
 • У дужках наводяться показники про прибуток суб’єкта господарювання, його збитки та витрати, вирахування з доходу та вибуття коштів; 
 • Згортати статті активів, зобов’язань витрат та доходів можна лише у випадках, передбачених П(С)БО або МСФЗ (п. 3 розділу IV П(С)БО 1, п. 6 розділу I П(С)БО 25).
 • Суб’єкти господарювання мають право не наводити статті, за якими відсутні дані до розкриття. Винятком є лише ті випадки, коли така інформація є передбаченою у звітному періоді. 
 • Згідно зі статтею 10 Закону про бухоблік, підтвердження показників – це результати попередньо проведеної інвентаризації зобов’язань та активів. 
 • Результати діяльності відокремлених підрозділів підприємства, представництв та філій також вносяться до фінансової звітності.
 • Фінансову звітність підписує власник (керівник) компанії, або його уповноважена особа і бухгалтер. 

Якщо ведення бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюється юридичною особою, яка проводить діяльність у галузі бухобліку та аудиту, фінзвітність підписує керівник або його уповноважена особа, а також – керівник бухгалтерської фірми/його уповноважена особа. 

Якщо фінзвітність підприємства становить суспільний інтерес, її зобов’язані підписати керівник та головний бухгалтер.

Що ще варто пам’ятати про фінансову звітність?

Згідно з пп. 46.2 Податкового кодексу України, платники податку на прибуток зобов’язані подавати разом з податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність згідно порядку, передбаченого Податковим кодексом. Така звітність – це невід’ємний додаток до податкової декларації.

У свою чергу, платники податку на прибуток, які є виробниками сільськогосподарської продукції, подають фінзвітність за перше півріччя минулого звітного року, за минулий звітний рік та за перше півріччя поточного звітного року.

Фінансова звітність: підведемо підсумок

Правильне та своєчасне подання звітів до податкових органів – важлива складова функціонуванні підприємства. Саме тому, важливо слідкувати за усіма змінами в податковому законодавстві, своєчасно враховуючи їх у власній роботі. Рекомендуємо перевіряти фінзвіти перед поданням особисто: це допоможе мінімізувати ризик помилок. Бажаємо успіху!

Якщо вам необхідна бізнес консультація, послуги бухгалтера, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі