м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

IBAN в Україні: Як буде здійснюватись перехід на міжнародний номер банківського рахунку IBAN

від Admin

Як банки відкриватимуть та змінюватимуть рахунки з 5 серпня?

З 5.08 2019 року в Україні розпочалося впровадження міжнародних номерів банківських рахунків відповідно до стандарту IBAN. Заходи щодо цього є комплексними та обов’язковими. Саме тому, розглянемо найголовніші особливості даної процедури. 

Що таке IBAN?

Це – міжнародний номер банківського рахунку згідно зі стандартом №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO та Європейського комітету з банківських стандартів ECBS. Особливості його структури встановлюються кожною державою індивідуально, але з урахуванням міжнародних вимог.

Абревіатура IBAN розшифровується, як International Bank Account Number. Актуальний міжнародний банківський номер не лише в ЄС: на даний час, стандарт впроваджено в шістдесяти країнах світу.

Український IBAN складатиметься з 29 символів (літер та цифр). Їх буде викладено наступним чином:

 • Літери латинського алфавіту UA– код України;
 • 2 цифри – контрольний розряд;
 • 6 цифр – код банку, у якому відкрито рахунок;
 • Цифри номеру рахунку – включно з 31 жовтня поточного року, номер рахунку може містити 5-14 символів, з 1 листопада поточного року – від 5 до 19-ти. Більш суворих вимог у цьому питанні не передбачено.

Зауважте: якщо рахунковий номер має менше 19-ти символів, то до нього на початку додається відповідна кількість нулів.

Що зміниться у процедурі відкриття рахунку?

Нові рахунки клієнтам відповідно до вимог IBAN українські банки відкривають уже з 5 серпня. На чинні номери нові стандарти теж вплинуть: рахунки банківських клієнтів буде змінено з урахуванням IBAN, але зі збереженням актуального номера аналітичного обліку. Зміна відбувається автоматично. Вам не потрібно подавати додаткові документи чи звертатися у відділення банку. Додаткові угоди також не підписуються. 

Усі платіжні картки, які емітовано банками до рахунку клієнтів, залишаться чинним платіжним інструментом. Зокрема, з їх допомогою можна буде, як і раніше, здійснити переказ на банківський рахунок чи виконати будь-яку іншу фінансову операцію. 

Важливо: з 01 листопада 2019 року для виконання будь-яких платежів в українських банках буде використовуватися лише номер рахунку за стандартом IBAN. Перехідний період, впродовж якого клієнти матимуть право використовувати для переказів як класичні реквізити, так і номер IBAN, триває з 5 серпня по 31 жовтня.

Для чого необхідний IBAN?

Нові стандарти запроваджені для спрощення міжнародних розрахунків. Міжнародний банківський номер IBAN дає змогу гармонізувати європейський платіжний простір з українським в усіх його аспектах. 

Завдяки IBAN, банківські клієнти зможуть:

 • Більш швидко та комфортно виконувати платіжні операції;
 • Без затримок отримувати кошти на власний рахунок;
 • Зручно та без зайвих зусиль ідентифікувати платника/отримувача коштів, а також банківську установу, яка обслуговує цю особу;
 • Мінімізувати або повністю ліквідувати помилки при заповненні банківських реквізитів – вони стали менш заплутаними та більш зрозумілими для сприйняття. 

У майбутньому, банківські рахунки IBAN спростять сплату рахунків та обмін платіжною інформацією за допомогою впровадження QR кодів.

Як дізнатися свій номер IBAN?

Клієнти, які хочуть дізнатися чинний номер рахунку після його зміни відповідно до нових стандартів, можуть:

 • Звернутися у відділення банку;
 • Зателефонувати в банківську інформаційно-довідкову службу або до персонального менеджера;
 • Скористатися системою інтернет-банкінгу (Приват24 для клієнтів ПриватБанку, StarAccess для клієнтів УкрсибБанку та іншими). 

Більшість українських банків додатково інформують клієнтів про зміни за допомогою листа на електронну пошту. 

Підводимо підсумок: нюанси, які варто врахувати

Запровадження міжнародних номерів рахунків IBAN відбувається за сучасною системою, яка не передбачає додаткових зусиль збоку банківських клієнтів. Проте щоб уникнути непорозумінь в процесі змін, варто:

 • Дізнатися актуальний номер власного рахунку IBAN у відділенні банку чи будь-яким іншим зручним для Вас способом.
 • Заздалегідь проінформувати клієнтів та інших фізичних осіб, які здійснюють переказ на Ваш рахунок, про зміну його номера.
 • Починаючи з 01 листопада 2019 року здійснювати банківські операції лише з використанням номера IBAN. Старі реквізити рахунку будуть неакутальными. 

Усі зміни, пов’язані з впровадженням міжнародних стандартів, ніяк не вплинуть на роботу Ваших рахунків. Виконувати платіжні операції та здійснювати переказ коштів можна буде у звичайному режимі до 31.10, а з 01.11 – з використанням IBAN, але також без будь-яких обмежень у роботі. 

Для детальнішої інформації про відкриття рахунків ви можете скористатись послугами нашого бухгалтера. Читайте про деталі на сторінці бухгалтерських послуг.

З додаткових питань функціонування міжнародного банківського рахунку Ви маєте можливість звернутися на гарячу лінію Національного банку України за телефоном: (044) 230-19-76. 

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі