м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

ІТ-компанії та бухгалтерія: як вести бізнес

від Admin

ІТ-сфера – це саме так галузь, яка найстрімкіше розвивається не лише у світі, а й в Україні. Більшість ІТ-компаній беруть свій початок за кордоном, але працюють тут – в різних українських містах. Зважаючи на це, їм доводиться “підкорятися” нашому законодавству і вести бухгалтерію за українськими законами.

Ведення бухгалтерії в ІТ-фірмах має свої особливості.

Як відкрити ІТ-фірму

Діяльність компаній, що займаються інформаційними технологіями регулюється Законом України “Про Концепцію національної програми інформатизації”.

Щоб відкрити ІТ-фірму, потрібно:

 • Обрати організаційно-правову форму майбутньої компанії;
 • Визначити систему оподаткування (ТОВ або ФОП);
 • Здійснити підбір класифікації видів економічної діяльності;
 • Зареєструвати компанію;
 • Пройти реєстрацію у податкових органах;
 • Відкрити рахунок у банківській установі;
 • Виготовити електронний цифровий підпис.

Класифікація видів економічної діяльності для ІТ-компаній

Чому так важливо вибрати вірний КВЕД? — тому що якщо ФОП отримуватиме дохід від видів діяльності, які в нього не зареєстровані, його позбавлять єдиного податку, що призведе до сплати штрафу в розмірі 15% від доходу отриманого за незареєстрованим КВЕДом і подальшого перебування на загальній системі оподаткування. А при перебуванні на загальній системі оподаткування підприємець має сплачувати 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ — від суми чистого доходу (при цьому витрати мають бути документально підтверджені).

ФОП в сфері ІТ найчастіше обирають наступні групи КВЕДів:

 • 62.01 “Комп’ютерне програмування”;
 • 62.03 “Діяльність з керування устаткованням”;
 • 62.09 “Діяльність у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем”
 • 72,21 “Розробка стандартного програмного забезпечення”;
 • 72.10.0 “Консультування з питань інформатизації”
 • 72.22.0 “Інші види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”
 • 72,22 “Види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”;
 • 72.30.0 “Оброблення даних”
 • 72.40.0 ”Діяльність пов’язана з базами даних”
 • 58.21 “ Видання комп’ютерних ігор”
 • 58.29 “Видання іншого програмного забезпечення”

Система оподаткування ІТ-компаній

Держава пропонує дві системи оподаткування:

 • Спрощена;
 • Загальна.

Тут важливо добре подумати, адже обравши спрощену систему можна не лише зменшити витрати на податки, а й обмежити свої можливості: розмір доходів, співпрацю та реалізацію різних проектів. 

Для засновників ІТ-компаній пропонується 2 та 3 групи ФОП. Яку обрати – залежить від особистих потреб та майбутніх планів. 

ІІ група ФОП

Максимальний розмір доходу складатиме 1,5 мільйони гривень. Можливість співпраці з фізичними та юридичними особами-платниками ЄП. Можуть наймати до 10 осіб. Сплачують податок – 20% від мінімальної зарплати. Необхідність складати річні звіти. Не можна надавати послуги нерезидентам. Обов’язок вести Книгу обліку доходів.

ІІІ група ФОП

Максимальний дохід – 5 мільйонів гривень. Можуть співпрацювати з усіма фізичними та юридичними особами без жодних обмежень. Розмір обов’язкового податку складає 3% з ПДВ і 5% без сплати ПДВ.  Необхідність складати квартальні звіти. Обов’язок вести Книгу обліку доходів та витрат.

Часто ІТ-фірми практикують аутстафінг – виведення робітників за межі фірми через компанії-провайдери. Ці фірми беруть персонал у штат, а потім віддає його в оренду замовнику. Це дозволяє компанії-замовника зекономити на витратах пов’язаних із найманням працівників та податках.

Також ІТ-компанії рідко офіційно оформляють працівників на роботу. Вони укладають договори з особами-ФОПами на виконання робіт або ж надання послуг. У договорі обговорені терміни, винагорода та інші додаткові умови співпраці.

Бухгалтерія в ІТ

Результатами роботи ІТ-компаній є нематеріальні активи у вигляді програмного забезпечення.

Щоб ведення бухгалтерії у компанії було успішним, потрібно правильно кваліфікувати послуги постачання або програмування у вигляді активу. Деякі операції з розробки і продажу програмного забезпечення не підлягають ПДВ.

Найчастіше українські компанії надають послуги іноземним ІТ-фірмам. Така робота не стане об’єктом оподаткування в Україні, що дозволить добре зекономити. Для цього потрібно скласти інвойс. Це розрахунково-платіжний документ, у якому прописаний перелік послуг, всі погоджені умови, та важливу інформацію про обидві сторони, які домовляються про співпрацю. 

Виписка інвойсу є гарантією того, що замовник виплатить кошти за надані послуги. Також вона є декларацією експортера про країну походження товару. 

Пільги для ІТ-компаній

Так, як ІТ-компанії – важлива складова розвитку української економіки, держава передбачає податкові пільги до 2023 року.

Вимоги для отримання пільг:

 • Первісна вартість нематеріальних активів має бути наполовину більшою, аніж мінімальна зарплата.
 • Відсутність податкового боргу.
 • Відсутність рішення про банкрутство.
 • Дохід від ІТ-послуг – понад 70% доходу ІТ-компанії.

Фірма, що має податкові пільги не сплачує податок на прибуток і ПДВ.

ВРУ розглядає законопроект №10094 і передбачає відокремлення ФОП ІТ-сфери в окрему групу платників податків. Сума оплати зростатиме від 5 до 10%.

Якщо вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, юридичні послуги для ФОП, бухгалтерські послуги для IT чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Навіщо розміщувати світлину в резюме ?

Світлина в резюме потрібна для того, щоб роботодавець міг уявити, як претендент виглядає “наживо”. Це…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати
Переглянути всі