м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

ІТ-компанії та бухгалтерія: як вести бізнес

від Admin

ІТ-сфера – це саме так галузь, яка найстрімкіше розвивається не лише у світі, а й в Україні. Більшість ІТ-компаній беруть свій початок за кордоном, але працюють тут – в різних українських містах. Зважаючи на це, їм доводиться “підкорятися” нашому законодавству і вести бухгалтерію за українськими законами.

Ведення бухгалтерії в ІТ-фірмах має свої особливості.

Як відкрити ІТ-фірму

Діяльність компаній, що займаються інформаційними технологіями регулюється Законом України “Про Концепцію національної програми інформатизації”.

Щоб відкрити ІТ-фірму, потрібно:

  • Обрати організаційно-правову форму майбутньої компанії;
  • Визначити систему оподаткування (ТОВ або ФОП);
  • Здійснити підбір класифікації видів економічної діяльності;
  • Зареєструвати компанію;
  • Пройти реєстрацію у податкових органах;
  • Відкрити рахунок у банківській установі;
  • Виготовити електронний цифровий підпис.

Класифікація видів економічної діяльності для ІТ-компаній

Чому так важливо вибрати вірний КВЕД? — тому що якщо ФОП отримуватиме дохід від видів діяльності, які в нього не зареєстровані, його позбавлять єдиного податку, що призведе до сплати штрафу в розмірі 15% від доходу отриманого за незареєстрованим КВЕДом і подальшого перебування на загальній системі оподаткування. А при перебуванні на загальній системі оподаткування підприємець має сплачувати 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% ЄСВ — від суми чистого доходу (при цьому витрати мають бути документально підтверджені).

ФОП в сфері ІТ найчастіше обирають наступні групи КВЕДів:

  • 62.01 “Комп’ютерне програмування”;
  • 62.03 “Діяльність з керування устаткованням”;
  • 62.09 “Діяльність у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем”
  • 72,21 “Розробка стандартного програмного забезпечення”;
  • 72.10.0 “Консультування з питань інформатизації”
  • 72.22.0 “Інші види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”
  • 72,22 “Види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”;
  • 72.30.0 “Оброблення даних”
  • 72.40.0 ”Діяльність пов’язана з базами даних”
  • 58.21 “ Видання комп’ютерних ігор”
  • 58.29 “Видання іншого програмного забезпечення”

Система оподаткування ІТ-компаній

Держава пропонує дві системи оподаткування:

  • Спрощена;
  • Загальна.

Тут важливо добре подумати, адже обравши спрощену систему можна не лише зменшити витрати на податки, а й обмежити свої можливості: розмір доходів, співпрацю та реалізацію різних проектів. 

Для засновників ІТ-компаній пропонується 2 та 3 групи ФОП. Яку обрати – залежить від особистих потреб та майбутніх планів. 

ІІ група ФОП

Максимальний розмір доходу складатиме 1,5 мільйони гривень. Можливість співпраці з фізичними та юридичними особами-платниками ЄП. Можуть наймати до 10 осіб. Сплачують податок – 20% від мінімальної зарплати. Необхідність складати річні звіти. Не можна надавати послуги нерезидентам. Обов’язок вести Книгу обліку доходів.

ІІІ група ФОП

Максимальний дохід – 5 мільйонів гривень. Можуть співпрацювати з усіма фізичними та юридичними особами без жодних обмежень. Розмір обов’язкового податку складає 3% з ПДВ і 5% без сплати ПДВ.  Необхідність складати квартальні звіти. Обов’язок вести Книгу обліку доходів та витрат.

Часто ІТ-фірми практикують аутстафінг – виведення робітників за межі фірми через компанії-провайдери. Ці фірми беруть персонал у штат, а потім віддає його в оренду замовнику. Це дозволяє компанії-замовника зекономити на витратах пов’язаних із найманням працівників та податках.

Також ІТ-компанії рідко офіційно оформляють працівників на роботу. Вони укладають договори з особами-ФОПами на виконання робіт або ж надання послуг. У договорі обговорені терміни, винагорода та інші додаткові умови співпраці.

Бухгалтерія в ІТ

Результатами роботи ІТ-компаній є нематеріальні активи у вигляді програмного забезпечення.

Щоб ведення бухгалтерії у компанії було успішним, потрібно правильно кваліфікувати послуги постачання або програмування у вигляді активу. Деякі операції з розробки і продажу програмного забезпечення не підлягають ПДВ.

Найчастіше українські компанії надають послуги іноземним ІТ-фірмам. Така робота не стане об’єктом оподаткування в Україні, що дозволить добре зекономити. Для цього потрібно скласти інвойс. Це розрахунково-платіжний документ, у якому прописаний перелік послуг, всі погоджені умови, та важливу інформацію про обидві сторони, які домовляються про співпрацю. 

Виписка інвойсу є гарантією того, що замовник виплатить кошти за надані послуги. Також вона є декларацією експортера про країну походження товару. 

Пільги для ІТ-компаній

Так, як ІТ-компанії – важлива складова розвитку української економіки, держава передбачає податкові пільги до 2023 року.

Вимоги для отримання пільг:

  • Первісна вартість нематеріальних активів має бути наполовину більшою, аніж мінімальна зарплата.
  • Відсутність податкового боргу.
  • Відсутність рішення про банкрутство.
  • Дохід від ІТ-послуг – понад 70% доходу ІТ-компанії.

Фірма, що має податкові пільги не сплачує податок на прибуток і ПДВ.

ВРУ розглядає законопроект №10094 і передбачає відокремлення ФОП ІТ-сфери в окрему групу платників податків. Сума оплати зростатиме від 5 до 10%.

Якщо вам необхідна допомога у відкритті бізнесу, юридичні послуги для ФОП, бухгалтерські послуги для IT чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі