м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Неналежно оформлена угода з підрядником – привід для штрафу від Держпраці

від Admin

12-го березня 2020 року Верховним Судом було розглянуте питання щодо випадків неналежного оформлення угод для робочих відносин, а також щодо відмінностей складеного цивільно-правового договору від трудового. Слід зазначити, що підставою для робочих відносин фізичної особи та роботодавця може бути як трудовий, так і цивільно-правовий договір. У письмовій формі він укладається відповідно до вимог ст. 208 Цивільного кодексу України.

Види договорів

Згідно із загальним визначенням, цивільно-правовий договір – угода двох або більшої кількості сторін, що стосується створення, зміни чи зупинення цивільних обов’язків та прав.
Трудові договори поділяються наступним чином:

  • Безстроковий. Як видно з назви, він укладається на невизначений термін;
  • Договір, що укладається на певний визначений термін, що був попередньо узгоджений обома сторонами;
  • Третій вид – той, який укладається для виконання певної роботи, тобто на час, що знадобиться для її виконання.

Строковий договір укладається в тому випадку, якщо неможливе укладення на безстроковий термін з тих чи інших причин (враховуючи характер виконання роботи, інтереси виконавця або інші випадки згідно з законодавчими нормами).

Згідно зі ст. 901 ЦКУ одна сторона (іншими словами виконавець) повинна надати якусь послугу іншій стороні (замовнику). Сторона замовника зобов’язана оплатити послугу відповідно до умов договору. Згідно зі ст. 902 ЦКУ виконавець надає послугу, про яку сказано в документах, особисто. Інколи виконавець водночас може залучити до виконання іншу людину, але при цьому залишається відповідальним за виконання угоди.

Відповідно до ст. 837 підрядник повинен виконати певне завдання іншої сторони (замовника). У свою чергу замовник повинен оплатити зроблену роботу. Договір такого типу укладається для виготовлення, обробки або ж переробки певної речі (речей) і на передачу готового результату замовникові. Відповідно до частини 1 ст. 839 підрядник повинен виконати узгоджену роботу, використовуючи власні матеріали та свої засоби, якщо тільки у договорі не вказані інші умови.
Звернуть увагу, що, згідно з постановою Верховного Суду, підрядні договори спрямовані на те, що замовник повинен отримати певні результати праці, і у випадку їх отримання, дія договорів припиняється.

Чим відрізняються підрядні (цивільно-правові) відносини від трудових

При трудових відносинах законодавством контролюється їх процес та організація. Тоді як при цивільно-правових стосунках основне – це отримання результату, про який йдеться в договорі, а сам процес його отримання не враховується. Підрядник не підпорядковується правилам внутрішнього розпорядку, що можуть бути встановлені замовником, і сам займається організацією своєї роботи та часом, який виділяє для неї.

Під час трудових відносин працівника наймають на роботу, тобто приймають на певну посаду для виконання певних функцій. Працівник отримує на такій роботі заробітну плату, пільги та компенсації, що передбачені його трудовим договором. У випадку підрядника – оплачується лише результат роботи, який має бути оформлений актами завдання-приймання роботи (або послуг).

Відповідальність, що покладається на виконавця у першому випадку, контролюється Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства, тоді як відповідальність підрядника регулюється Цивільним кодексом України, а також договором, що був укладений двома сторонами.

Штрафи при неналежно оформлених угодах

Договори, які укладаються при трудових, а також цивільно-правових угодах мають відрізнятися згідно з вище перехованими умовами. Якщо умови недотримані, доведеться заплатити штраф. Штрафи можливі у наступних випадках:

  • Якщо робота, яку повинні виконати працівники, не є юридично самостійною і здійснюється при цьому у межах роботи працедавця в умовах підпорядкування та отримання періодичної нагороди;
  • Якщо умови у цивільно-правовому договорі направлені не на майбутній результат, а нас сам процес.
  • Зверніть увагу, що невизнання договорів про отримання консультативних послуг недійсними, а також відсутність заборони їх створення законом України не доказує, що договір є не трудовий, а цивільно-правовий.

Тобто, щоб договори не були трудовими, а саме цивільно-правовими, потрібно:

  • Щоб їх характер не був систематичним;
  • Щоб сторона виконавців не була підпорядкована внутрішньому розпорядку замовника;
  • Щоб ціллю відносин виступав результат.

Варто зазначити також, що перевірка працедавцем кваліфікації потенційного працівника або його навчання без установлених трудових відносин незаконне. Це важливий нюанс, про який не потрібно забувати.

Якщо вам необхідна бізнес консультація, консалтингові, ведення бухгалтерського обліку, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі