м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Первинні документи бухгалтерського обліку: види та вимоги

від Admin

Напевне, кожен підприємець знає і розуміє, наскільки важливими для загальної роботи підприємства є первинні документи. Будь-яка перевірка, ймовірно, вимагатиме їх для того, щоб пересвідчитись у правильності діяльності підприємства. Тому обов’язково потрібно бути ознайомленими із правилами складання таких документів та іншими важливими нюансами.

Для початку варто зазначити що первинні документи – це документи, у яких знаходяться дані про господарські операції, які були проведені, а також про вказівки керівництва щодо їх здійснення. До таких документів відносяться видаткова й товарно-транспортна накладні, касові ордери, акт про виконані роботи, тощо.

У первинних документах має міститись перелік певних обов’язкових реквізитів, також можуть бути присутні необов’язкові чи, іншими словами, додаткові. До обов’язкових реквізитів відносяться:

 • Назва форми;
 • Дата її створення;
 • Назва підприємства, для якого, власне, і складався документ;
 • Інформація про господарську операцію, що була проведена;
 • Посади осіб, що були відповідальні за її здійснення;
 • Підпис особи чи осіб, що були відповідальні за операцію.

Додатковими є наступні дані:

 • Ідентифікаційний код та номер;
 • Причина для проведення операції;
 • Інформація про документ особи-отримувача.

Саме наявність усіх необхідних (обов’язкових) даних і надає юридичної сили документам. А от реквізити, що називаються “додатковими” можна не вносити.

Первинний документ та його форма

Варто зазначити, що дані документи можуть існувати у паперовій і в електронній формах. Якщо електронний документ був складений згідно з усіма вимогами та містить електронний підпис, його юридична сила рівна юридичній силі паперового документа.

Первинні документи бухгалтерського обліку мають записуватися на спеціальних формах та бланках. Якщо ж спеціальної затвердженої органом державної влади форми немає, підприємство має право розробити її для себе самостійно. Проте головна вимога залишається тією ж – форма має містити усі необхідні реквізити, список яких наведений.

(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)

Види первинних документів

Зверніть свою увагу, що окрім видів, що зазначені нижче, можуть існувати й інші. Однак саме ці є основними та найбільш поширеними. Отже, перелік первинних документів:

 • Видаткова накладна – підтверджує факт отримання або передачі товарів чи послуг. Її форма не є офіційно затвердженою;
 • Товарно-транспортна накладна – застосовується у тому випадку, якщо під час купівлі чи продажу були використані послуги транспортної компанії, а саме – допомога з перевезенням того чи іншого товару. Форма затверджена;
 • Акт про виконані роботи – фіксує факт того, що роботи були закінчені, і замовник прийняв їх. Форма затверджена;
 • Прибутковий та видатковий касові ордери – фіксують надходження або видачу готівки до чи з каси. Форма затверджена;
 • Рахунок-фактура – відображає господарську операцію щодо постачання товарів чи послуг. Форма рахунку-фактури є затвердженою;
 • Бухгалтерська довідка – на її основі можуть здійснюватися коригувальні записи, пов’язані з виправленнями у бухгалтерському обліку.

Первинні бухгалтерські документи. Вимоги ДФС

Починаючи з січня 2017-го року первинний документ вже не діє як підтвердження господарської операції, а лише містить певну інформацію про сам факт її проведення. На основі первинних документів платники податків повинні вести облік своїх прибутків та витрат. Важливо, що інформація про господарську операцію має бути відображена в облікових регістрах у тому періоді, в якому вона була проведена.

(читайте також: Строки зберігання первинних документів)

Первинні документи складаються українською мовою, і це правило є обов’язковим. Якщо ж вони все-таки написані іноземною мовою, потрібен український переклад.
Нижче наведені можливі помилки, які можуть виникнути під час оформлення первинних документів:

 • Не внесені усі обов’язкові реквізити. Варто ще раз наголосити, що це суттєва помилка, якої припускаються досить часто;
 • Якщо у первинні документи вносяться якісь виправлення, потрібні напис “виправлено”, зазначена дата виправлення та підписи осіб, які підписували даний документ. Водночас у документах, які стосуються проведення касових чи банківських операцій виправлення не допускаються взагалі;
 • У документі відсутній підпис. Таке є неприпустимим, і стосується як первинних документів у паперовій формі, так і в електронній.

Як бачимо, інформації стосовно оформлення та заповнення первинних облікових документів не так вже й багато, проте вся вона є важливою. Кожен підприємець і його працівники мають бути ознайомлені з нею, щоб за необхідності пройти усі перевірки та уникнути штрафів.

Якщо вам необхідна бізнес консультація, консалтингові, ведення бухгалтерського обліку, юридичні послуги для бізнесу чи ведення кадрового обліку – звертайтесь! Фахівці нашої компанії зможуть вам допомогти.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі