м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88

Що робити, якщо останній день сплати податків – вихідний?

від Admin

Вчасне нарахування та сплата податків до бюджету – найважливіший етап під час ведення підприємницької діяльності. Проте випадки, коли ця процедура відкладається на останній момент, не є рідкістю. Сьогодні ми поговоримо про те, як діяти підприємцю, якщо останній день сплати – вихідний, і чи варто остерігатися відповідальності. 

Особливості сплати ЄСВ в Україні

Порядок та строки сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску) вказані в Інструкції Міністерства Фінансів України від 20.04.2015 №449. Згідно з цим документом, якщо останній день сплати ЄСВ припадає на вихідний, то крайній термін переноситься на наступний робочий день

Протягом цього дня, підприємець або його уповноважена особа мають право здійснити оплату без ризику будь-яких штрафних санкцій збоку держави (пункт 11, розділ 4). Ознайомитися з повним текстом Інструкції можна тут.

Як бути з іншими податками та зборами?

Податковим кодексом України дозволено переносити граничні терміни здійснення операцій лише щодо податкових декларацій. Якщо останній день подання декларації – вихідний чи неробочий, Ви маєте право подати її наступного робочого дня. Про це йдеться в пункті 49.20 ПКУ.

У свою чергу, такої можливості щодо сплати податків Податковим кодексом не передбачено. Від цього активно страждають платники: законних підстав для перенесення дня оплати не існує. Згідно з пунктом 57.1 ПКУ, підприємець зобов’язаний сплатити до Державного бюджету суму податків, зазначену ним у декларації, протягом 10 днів, які настають після кінцевого календарного строку. Виняток – випадки, які передбачені Податковим кодексом.

Наслідки невчасної сплати податків

Відсутністю чітко прописаних норм щодо перенесення терміну оплати активно користуються фіскали. Так, за випадком виявленого порушення податківці мають право скласти ППР (повідомлення-рішення) щодо факту затримки податків підприємцем. ППР складається по кожному факту затримки окремо. 

Зверніть увагу: зазвичай, фіскали не вважають аргументом затримку виплати податків всього на один день. Те, що крайній термін сплати був вихідним, не звільняє підприємця від відповідальності.

Отримати консультації по сплаті податків ви можете у наших спеціалістів, домовившись про бухгалтерське обслуговування компанії або підприємця на нашому сайті або за телефоном +38 (067) 290 69 88.

Чи можна оскаржити рішення податківців?

Підприємець має право подати заяву до Верховного Суду. У нещодавній практиці є вдалий приклад оскарження ППР, коли ВС прийняв рішення на користь підприємця. Давайте розглянемо суть справи нижче. 

Кінцевий термін сплати акцизного збору в підприємця припав на неробочий день – неділю. Відповідно, оплата була внесена вже в понеділок, наступного робочого дня. Затримка склала один календарний день. Отримавши ППР від податкового органу, підприємець звернувся з оскарженням до Верховного Суду. Основна мета звернення – оскаржити 10% штраф, накладений фіскалами за фактом порушення. 

У вирішенні цієї справи, Верховний Суд опирався на Європейську конвенцію про обчислення строків, видану 16 травня 1972 року. Документ розповсюджується на обчислення строків у справах цивільного, адміністративного та комерційного характеру. Згідно зі 5 статтею Конвенції, строк оплати податків переноситься на один день, якщо граничний термін спати поточного місяця припадає на державне свято, неділю чи неробочий день. Можливість використовувати Конвенцію та інші міжнародні документи у таких справах передбачає Податковий кодекс. 

Підведемо підсумок

Оскільки чіткі норми щодо перенесення строку оплати податків у ПКУ відсутні, підприємець є певною мірою незахищеним перед податковими органами. Саме тому, краще не ризикувати і не доводити справу до судового врегулювання: сплачуйте податки вчасно, а якщо бракне часу – довірте цю справу уповноваженій особі. Нею може бути Ваш бухгалтер.