м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Співпраця з ФОПами – податкова вигода для українського ІТ-сектору

від Admin

Лютий 2019 року розпочався для ІТ-сектору з невтішних новин від Міністерства соціальної політики. Так, на його сайті було оприлюднено для обговорення законопроект, який прирівнював ФОПів, які виконують певну роботу в межах трудових відносин, до звичайних найманих працівників. Ініціатива Мінсоцполітики стосувалася виключно тих фізичних осіб-підприємців, які виконували в компаніях фактично усі функції найманих працівників. Але компанії, у свою чергу, не сплачували за них належних податків.

Зверніть увагу:  співпраця з ФОПами замість найму працівників дозволяє ІТ-сектору суттєво економити на податках. Про це свідчать прості цифри: 5% від доходу і мінімальний ЄСВ сплачує сам ФОП, «звільняючи» тим самим свого роботодавця від сплати 41,5% сумарно ПДФО, ЄСВ та військового збору.

Стан податкових справ ІТ-сектору в цифрах

Власників українських айті-компаній, а подекуди – і самих ФОПів, які працюють в ІТ, перспективи прирівняння до найманих працівників абсолютно не тішать.

Щоб зрозуміти цю проблему більш детально, варто розглянути цифри. В українській ІТ-галузі працює майже 4000 компаній. Понад 50% з них мають понад 80 працівників, але здебільшого вони оформлені не в штаті, а надають свої послуги, як ФОП. За даними ДФС, розмір податків, сплачених ІТ-сектором впродовж 2014-2017, щороку зростав на 27%. Тенденція зберігається до сьогодні. Сума ЄП та ЄСВ, сплачених ІТ-підприємцями, лише за 2017 рік склала 3,2 мільярди гривень.

Експерти вважають, що своїм стрімким розвитком та високою прибутковістю ІТ-сектор багато у чому зобов’язаний спрощеній системі оподаткування. Проте й коментарі про ІТ-галузь, яку дехто вважає єдиною перспективною в Україні, теж не до кінця справедливими. 

Чи існує альтернатива?

Тема ІТ-ФОПів в Україні набула широкого резонансу. Саме тому, у Верхновні Раді зареєстровано законопроект № 10094. Основна його суть – створення нової, п’ятої групи платників ЄП. До неї зможуть входити ФОПи з доходом менше 7,5 мільйонів гривень на рік, а також без найманих працівників. Ставка ЄП для ФОПів 5-ї групи підвищуватиметься на 1% щороку, поки не досягне 10% у 2025-му. Окрім цього, законопроект передбачає можливість використання техніки та інформаційних систем, які належать юридичним особам, без оформлення трудового договору.

Даний механізм оподаткування навряд чи є оптимальним. Про це свідчать одразу декілька причин, серед яких:

  • Загрози для здорової підприємницької конкуренції в Україні, адже законопроект створює преференції лише для однієї окремо взятої галузі; 
  • Механізм можна розглядати як легалізацію схеми «роботодавець — ФОП», але також лише для однієї галузі;
  • Зросте податкове навантаження на ФОПів, в той час як навантаження на самі ІТ-компанії залишиться без змін. 

Альтернативний проект закону було зареєстровано 14 березня. Законопроект № 10094-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції» передбачає право ІТ-компанії на застосування особливого порядку доходів для спеціалістів, з якими вони співпрацюють. Ключовий момент закону – мова йде про право, а не про обов’язок. Якщо певні компанії не бажатимуть ним скористатися, то зможуть працювати за старою системою без негативних наслідків. 

Потрібні бухгалтерські послуги для IT-ФОП? Компаній MCG надає повний перелік бухгалтерських послуг на аутсорсі.

Що таке особливий порядок оподаткування?

Згідно з законопроектом № 10094-1 передбачається ставка оподаткування 9% ПДФО, доходів ІТ-спеціалістів у галузі програмування (посади яких відповідають підкласу 2132 згідно з класифікатором професій (ДК 003:2010), які є найманими працівниками (перебувають у трудових відносинах з суб’єктами індустрії програмної продукції). У цей період пропонується дозволити застосовувати до зарплати таких працівників ставку ЄСВ у розмірі 5%.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Навіщо розміщувати світлину в резюме ?

Світлина в резюме потрібна для того, щоб роботодавець міг уявити, як претендент виглядає “наживо”. Це…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати
Переглянути всі