м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Співпраця з ФОПами – податкова вигода для українського ІТ-сектору

від Admin

Лютий 2019 року розпочався для ІТ-сектору з невтішних новин від Міністерства соціальної політики. Так, на його сайті було оприлюднено для обговорення законопроект, який прирівнював ФОПів, які виконують певну роботу в межах трудових відносин, до звичайних найманих працівників. Ініціатива Мінсоцполітики стосувалася виключно тих фізичних осіб-підприємців, які виконували в компаніях фактично усі функції найманих працівників. Але компанії, у свою чергу, не сплачували за них належних податків.

Зверніть увагу:  співпраця з ФОПами замість найму працівників дозволяє ІТ-сектору суттєво економити на податках. Про це свідчать прості цифри: 5% від доходу і мінімальний ЄСВ сплачує сам ФОП, «звільняючи» тим самим свого роботодавця від сплати 41,5% сумарно ПДФО, ЄСВ та військового збору.

Стан податкових справ ІТ-сектору в цифрах

Власників українських айті-компаній, а подекуди – і самих ФОПів, які працюють в ІТ, перспективи прирівняння до найманих працівників абсолютно не тішать.

Щоб зрозуміти цю проблему більш детально, варто розглянути цифри. В українській ІТ-галузі працює майже 4000 компаній. Понад 50% з них мають понад 80 працівників, але здебільшого вони оформлені не в штаті, а надають свої послуги, як ФОП. За даними ДФС, розмір податків, сплачених ІТ-сектором впродовж 2014-2017, щороку зростав на 27%. Тенденція зберігається до сьогодні. Сума ЄП та ЄСВ, сплачених ІТ-підприємцями, лише за 2017 рік склала 3,2 мільярди гривень.

Експерти вважають, що своїм стрімким розвитком та високою прибутковістю ІТ-сектор багато у чому зобов’язаний спрощеній системі оподаткування. Проте й коментарі про ІТ-галузь, яку дехто вважає єдиною перспективною в Україні, теж не до кінця справедливими. 

Чи існує альтернатива?

Тема ІТ-ФОПів в Україні набула широкого резонансу. Саме тому, у Верхновні Раді зареєстровано законопроект № 10094. Основна його суть – створення нової, п’ятої групи платників ЄП. До неї зможуть входити ФОПи з доходом менше 7,5 мільйонів гривень на рік, а також без найманих працівників. Ставка ЄП для ФОПів 5-ї групи підвищуватиметься на 1% щороку, поки не досягне 10% у 2025-му. Окрім цього, законопроект передбачає можливість використання техніки та інформаційних систем, які належать юридичним особам, без оформлення трудового договору.

Даний механізм оподаткування навряд чи є оптимальним. Про це свідчать одразу декілька причин, серед яких:

  • Загрози для здорової підприємницької конкуренції в Україні, адже законопроект створює преференції лише для однієї окремо взятої галузі; 
  • Механізм можна розглядати як легалізацію схеми «роботодавець — ФОП», але також лише для однієї галузі;
  • Зросте податкове навантаження на ФОПів, в той час як навантаження на самі ІТ-компанії залишиться без змін. 

Альтернативний проект закону було зареєстровано 14 березня. Законопроект № 10094-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції» передбачає право ІТ-компанії на застосування особливого порядку доходів для спеціалістів, з якими вони співпрацюють. Ключовий момент закону – мова йде про право, а не про обов’язок. Якщо певні компанії не бажатимуть ним скористатися, то зможуть працювати за старою системою без негативних наслідків. 

Потрібні бухгалтерські послуги для IT-ФОП? Компаній MCG надає повний перелік бухгалтерських послуг на аутсорсі.

Що таке особливий порядок оподаткування?

Згідно з законопроектом № 10094-1 передбачається ставка оподаткування 9% ПДФО, доходів ІТ-спеціалістів у галузі програмування (посади яких відповідають підкласу 2132 згідно з класифікатором професій (ДК 003:2010), які є найманими працівниками (перебувають у трудових відносинах з суб’єктами індустрії програмної продукції). У цей період пропонується дозволити застосовувати до зарплати таких працівників ставку ЄСВ у розмірі 5%.

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі