Як обрати групу єдиного податку для ФОП? Кожна людина сплачує певні податки, і якщо ви оформлені як приватний підприємець, знати більш детально про те, як працює ФОП, і про систему оподаткування просто необхідно. Зазвичай система оподаткування ФОП залежить від роду діяльності. Існує дві таких системи – загальна та спрощена.
У загальній головним податком є податок на дохід фізичної особи, сплачувати його потрібно регулярно кожного місяця, сума становить 1/12 від суми податку, нарахованої за попередній рік. У випадку спрощеної системи оподаткування приватний підприємець сплачує єдиний податок. Згідно із законодавством, залежно від суми доходу та від кількості найманих працівників є 4 групи платників по спрощеній системі оподаткування. Отже, як вибрати групу платника єдиного податку? Для цього потрібно більш детально знати про кожну із цих груп.
(Читайте також: Законодавчі вимоги до сплати ЄСВ: 8 основних правил)
Групи платників єдиного податку в Україні
Перша група ФОП
Фізичні особи — підприємці, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню (послуги перераховані у пункті 291.7 ПКУ).
Річний дохід (з 2 квітня 2020 року) – 1 млн грн.
Не використовують найману працю.
Ставка єдиного податку:
- 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (210,20 грн)
- 15% — для фізосіб-підприємців у випадках, визначених п. 293.4 ПКУ
ЄСВ за 1 міс – 1039,06 грн (4723 х 22%)
Звітніть – 1 раз на рік
Друга група ФОП
Фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства (існуючі обмеження перераховані у пункті 291.4 ПКУ).
Річний дохід (з 2 квітня 2020 року) – 5 млн грн.
До даної групи відносяться підприємці, що використовують найману працю, загальна кількість найманих працівників не повинна перевищувати 10.
Якщо ж сума прибутку не однократно була перевищена, потрібно або перейти з 2 на 3 групу єдиного податку, або змінити систему оподаткування на загальну.
Ставка єдиного податку – 20% від мінімальної заробітної плати (944,60 грн) – за 1 міс.
ЄСВ за 1 міс – 1039,06 грн (4723 х 22%)
Звітніть – 1 раз на рік
(Читайте також: бухгалтерський аутсорсинг)
Третя група ФОП
Фізичні особи — підприємці та юридичні особи (підприємства) будь-якої організаційно-правової форми
Обмежень щодо виду діяльності немає, крім тих обмежень, які передбачає спрощена система оподаткування.
Річний дохід (з 2 квітня 2020 року) – 7 млн грн.
Кількість працівників – не обмежена.
Фізична особа-підприємець 3-ої групи може бути платником ПДВ, а може не бути.
У першому випадку підприємець сплачує 3 % єдиний податок + ПДВ, в другому – 5 % єдиний податок
Єдиний податок сплачується поквартально або помісячно, на вибір підприємця.
ЄСВ за 1 міс – 1039,06 грн (4723 х 22%)
Звітніть – 1 раз на квартал
Четверта група ФОП
Сільсько-господарські товаровиробники
Річний дохід, грн (з 2 квітня 2020 року) – частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %
Кількість працівників – не обмежена.
Розмір ставок податку з 1 га с/г угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування. У відсотках бази він становить:
— для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) розмір ставок податку з одного гектара буде встановлено на рівні 0,95;
— для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, — 0,57;
— для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) — 0,57;
— для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, — 0,19;
— для земель водного фонду ставка залишиться на рівні 2,43;
— для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди — 6,33.
Якщо вам потрібна допомога в державній реєстрації ФОП – звертайтесь. Наша компанія допоможе вам із стартом бізнесу та надасть вичерпні відповіді на усі питання.
(Читайте також: Хто з підприємців може не платити ЄСВ?)