м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Закриття ФОП: юридичні поради для припинення підприємницької діяльності

від Admin

Сьогодні розглянемо усі аспекти призупинення підприємницької діяльності, зокрема:

 • Коли варто подбати про закриття фізичної особи підприємця?
 • Як закрити ФОП безпечно та без наслідків?
 • Чи можливі перевірки під час закриття? 

Припинення діяльності фізичної-особи підприємця є простою, проте багатоетапною справою. 

6 етапів закриття ФОП

 1. Державна реєстрація припинення діяльності ФОПом. На цьому етапі, Ви маєте подати заяву про закриття фоп державному реєстратору за місцем перебування. Форма для заяви – №12. Через 24 години, ФОП буде офіційно закритим (якщо не передбачено перевірок). 
 2. Закриття рахунків у банку. Рекомендовано подавати заяву про закриття банківського рахунку одразу, як буде зареєстровано рішення про припинення ФОП. У свою чергу, законодавством строк для закриття рахунків не передбачено. 
 3. Зняття з обліку в органах ДПС. Тут процедуру зведено до “ліквідаційної” перевірки та її результатів. Якщо перевірка не проводиться, підприємець знімається з обліку “автоматом” за вимогою.
 4. Зняття з обліку платників Єдиного соціального внеску. Під час цього етапу також можлива перевірка органами Державної фіскальної служби. Важливо пам’ятати про те, що строку давності у такої перевірки не існує.
 5. Зняття з обліку в ПФУ. Перевірки, які проводяться ПФУ, мають обмеження по часу: 10 днів з моменту отримання рішення про припинення підприємницької діяльності конкретною особою з Єдиного державного реєстру. 
 6. Анулювання електронно-цифрового підпису – проста процедура, яка не потребує зайвих коментарів. 

Нижче розглянемо аспекти, які допоможуть здійснити закриття ФОП (внесення змін ФОП) без будь-яких негативних наслідків.

Випадки, коли варто зачекати з припиненням діяльності

 • Наявність значних оборотів за звітний період – близько 4-5 мільйонів на рік та більше;
 • Наявність статусу платника ПДВ, адже це підвищує загальний ризик;
 • Участь у тих чи інших «сумнівних схемах». До прикладу, придбання послуг у специфічних суб’єктів чи виведення коштів з СГД;
 •  Наявність законодавчих порушень, у тому числі: перевищення лімітів без відповідної реєстрації, надання послуг ФОПом на 2 групі юридичній особі на загальній системі та інших, про які точно відомо особисто Вам;
 • Невиконані зобов’язання перед контрагентами;
 • Наявність дорогих активів та/або значних надходжень на непідприємницькі рахунки. Останнім часом, ДПС може цікавиться під час перевірок навіть рахунками фізичних осіб.

Обов’язково розгляньте усі ці нюанси, перш ніж подавати заяву про закриття ФОП, а також проконсультуйтеся з юристом щодо можливості припинення підприємницької діяльності пізніше. 

Поширені міфи про припинення діяльності

Закриття у Єдиному державному реєстрі – панацея від подальшої відповідальності. Насправді, навіть після припинення підприємницької діяльності, фізична особа несе відповідальність за минулі підприємницькі борги власним майном, або може бути притягнута до іншої відповідальності.

 • ФОП неможливо зняти з обліку без перевірки. На щастя, це також не так. У багатьох випадках, перевірка Державною податковою службою не проводиться узагалі. Особливо, якщо Ви не допускали суттєвих порушень під час ведення діяльності.
 • Після перевірки ДПС можна спати спокійно. Насправді, проведення однієї перевірки – не гарантія відсутності повторної (згідно з пп. 78.1.12 Податкового кодексу). Окрім того, фіскали можуть висунути й інші претензії! 
 • Не можна повторно зареєструвати фізичну особу-підприємця після закриття в ЄДР. Насправді, це абсолютно не заборонено. Законодавством України передбачено повторну реєстрацію ФОП. 

(Читайте також: Реєстрація ФОП у Львові)

Позитивні сторони закриття ФОПа в Єдиному реєстрі

Припинення підприємницької діяльності – не привід засмучуватися. Виділимо 3 основні нюанси, які підуть на користь: 

 1. Зняття зобов’язань зі сплати податкових зборів, внесків, подання звітів та декларацій; 
 2. Законна можливість отримувати допомогу по безробіттю (навіть без зняття з обліку в ДФС). Для цього Вам потрібно лише звернутися в місцевий центр зайнятості. 
 3. Анулювання перевищення ліміту РРО для випадків повторної реєстрації підприємцем.

Єдиний негативний момент припинення діяльності – це наявність підстав для податкової перевірки. 

Закриття ФОПа: підведемо підсумок

Для безперешкодного та безпечного припинення підприємницької діяльності важливо врахувати деякі нюанси: зокрема, поточний стан фінансових справ та наявність законодавчих порушень. До припинення підприємницької діяльності варто готуватися не менш ретельно, ніж до реєстрації ФОП, щоб уникнути будь-яких претензій збоку податкової. Саме тому, радимо звернутися за консультацією до юриста: це допоможе прорахувати ризики. Бажаємо успіху!

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Навіщо розміщувати світлину в резюме ?

Світлина в резюме потрібна для того, щоб роботодавець міг уявити, як претендент виглядає “наживо”. Це…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати
Переглянути всі