м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Закриття ФОП: юридичні поради для припинення підприємницької діяльності

від Admin

Сьогодні розглянемо усі аспекти призупинення підприємницької діяльності, зокрема:

 • Коли варто подбати про закриття фізичної особи підприємця?
 • Як закрити ФОП безпечно та без наслідків?
 • Чи можливі перевірки під час закриття? 

Припинення діяльності фізичної-особи підприємця є простою, проте багатоетапною справою. 

6 етапів закриття ФОП

 1. Державна реєстрація припинення діяльності ФОПом. На цьому етапі, Ви маєте подати заяву про закриття фоп державному реєстратору за місцем перебування. Форма для заяви – №12. Через 24 години, ФОП буде офіційно закритим (якщо не передбачено перевірок). 
 2. Закриття рахунків у банку. Рекомендовано подавати заяву про закриття банківського рахунку одразу, як буде зареєстровано рішення про припинення ФОП. У свою чергу, законодавством строк для закриття рахунків не передбачено. 
 3. Зняття з обліку в органах ДПС. Тут процедуру зведено до “ліквідаційної” перевірки та її результатів. Якщо перевірка не проводиться, підприємець знімається з обліку “автоматом” за вимогою.
 4. Зняття з обліку платників Єдиного соціального внеску. Під час цього етапу також можлива перевірка органами Державної фіскальної служби. Важливо пам’ятати про те, що строку давності у такої перевірки не існує.
 5. Зняття з обліку в ПФУ. Перевірки, які проводяться ПФУ, мають обмеження по часу: 10 днів з моменту отримання рішення про припинення підприємницької діяльності конкретною особою з Єдиного державного реєстру. 
 6. Анулювання електронно-цифрового підпису – проста процедура, яка не потребує зайвих коментарів. 

Нижче розглянемо аспекти, які допоможуть здійснити закриття ФОП (внесення змін ФОП) без будь-яких негативних наслідків.

Випадки, коли варто зачекати з припиненням діяльності

 • Наявність значних оборотів за звітний період – близько 4-5 мільйонів на рік та більше;
 • Наявність статусу платника ПДВ, адже це підвищує загальний ризик;
 • Участь у тих чи інших «сумнівних схемах». До прикладу, придбання послуг у специфічних суб’єктів чи виведення коштів з СГД;
 •  Наявність законодавчих порушень, у тому числі: перевищення лімітів без відповідної реєстрації, надання послуг ФОПом на 2 групі юридичній особі на загальній системі та інших, про які точно відомо особисто Вам;
 • Невиконані зобов’язання перед контрагентами;
 • Наявність дорогих активів та/або значних надходжень на непідприємницькі рахунки. Останнім часом, ДПС може цікавиться під час перевірок навіть рахунками фізичних осіб.

Обов’язково розгляньте усі ці нюанси, перш ніж подавати заяву про закриття ФОП, а також проконсультуйтеся з юристом щодо можливості припинення підприємницької діяльності пізніше. 

Поширені міфи про припинення діяльності

Закриття у Єдиному державному реєстрі – панацея від подальшої відповідальності. Насправді, навіть після припинення підприємницької діяльності, фізична особа несе відповідальність за минулі підприємницькі борги власним майном, або може бути притягнута до іншої відповідальності.

 • ФОП неможливо зняти з обліку без перевірки. На щастя, це також не так. У багатьох випадках, перевірка Державною податковою службою не проводиться узагалі. Особливо, якщо Ви не допускали суттєвих порушень під час ведення діяльності.
 • Після перевірки ДПС можна спати спокійно. Насправді, проведення однієї перевірки – не гарантія відсутності повторної (згідно з пп. 78.1.12 Податкового кодексу). Окрім того, фіскали можуть висунути й інші претензії! 
 • Не можна повторно зареєструвати фізичну особу-підприємця після закриття в ЄДР. Насправді, це абсолютно не заборонено. Законодавством України передбачено повторну реєстрацію ФОП. 

(Читайте також: Реєстрація ФОП у Львові)

Позитивні сторони закриття ФОПа в Єдиному реєстрі

Припинення підприємницької діяльності – не привід засмучуватися. Виділимо 3 основні нюанси, які підуть на користь: 

 1. Зняття зобов’язань зі сплати податкових зборів, внесків, подання звітів та декларацій; 
 2. Законна можливість отримувати допомогу по безробіттю (навіть без зняття з обліку в ДФС). Для цього Вам потрібно лише звернутися в місцевий центр зайнятості. 
 3. Анулювання перевищення ліміту РРО для випадків повторної реєстрації підприємцем.

Єдиний негативний момент припинення діяльності – це наявність підстав для податкової перевірки. 

Закриття ФОПа: підведемо підсумок

Для безперешкодного та безпечного припинення підприємницької діяльності важливо врахувати деякі нюанси: зокрема, поточний стан фінансових справ та наявність законодавчих порушень. До припинення підприємницької діяльності варто готуватися не менш ретельно, ніж до реєстрації ФОП, щоб уникнути будь-яких претензій збоку податкової. Саме тому, радимо звернутися за консультацією до юриста: це допоможе прорахувати ризики. Бажаємо успіху!

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі