м. Львів, вул. Водогінна 2, офіс 420 Пн-Пт 9.00-18.00 info@mcg-lv.com +38 (050) 317 60 01 +38 (067) 290 69 88 Зустрітись

Звітність ФОП: подання звітів та податкових декларацій

від Admin

Реєструючись фізичною особою-підприємцем, потрібно ознайомитися з переліком та особливостями подання звітності. Адже це – невід’ємний етап діяльності ФОП.

Незалежно від системи оподаткування, ФОПи подають звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою № Д5 (один раз на рік, до 10 лютого наступного року за звітним роком).

Усі підприємці, які використовують працю найманих працівників (окрім ФОПів 1 групи) подають:

  1. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою №1ДФ. Звіт подається 1 раз на квартал, протягом 40 днів після завершення звітного періоду;
  2. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за формою Д4. Звіт подається щомісяця, граничний строк – 20 днів після завершення звітного періоду. 

Зверніть увагу: несвоєчасне подання будь-якої податкової декларації тягне за собою накладання штрафів. 170 грн – за кожне несвоєчасне подання, 1020 – за кожне повторне неподання. 

Загальна система оподаткування: усе, що варто знати про звітність

Окрім вказаних вище декларацій, ФОПи на загальній системі подають:

  1. Податкову декларацію про майновий стан та доходи 1 раз на рік, протягом 40 днів після закінчення поточного року;
  2. Податкову декларацію з плати за землю – 1 раз на рік або 1 раз на місяць. Річна декларація подається не пізніше 20 лютого року, який слідує за звітним роком, місячна – протягом 20 календарних днів.

Податкова декларація про майновий стан та доходи (додаток Ф4) – відображення доходів та витрат ФОПа за звітний період в процесі ведення підприємницької діяльності. Заповнюється декларація на основі даних книги доходів та витрат. З 01 січня 2018 року, згідно наказу Міністерства фінансів, ФОП на загальній системі має право вносити до даної декларації відомості про амортизаційні витрати. У додатку Ф4 є відповідна графа.

Подання декларації про майновий стан є обов’язковим незалежно від того, чи велась підприємцем діяльність протягом звітного періоду. Поряд із доходами від підприємницької діяльності, в звіті вказуються інші доходи в українській валюті та іноземні доходи. 

Податкова декларація з плати за землю подається ФОПом у випадку, якщо має місце використання земельних ділянок для ведення тої чи іншої господарської діяльності: зокрема, під різноманітні заклади, магазини, станції технічного обслуговування. Земля може використовуватися як на підставі оренди, так і на підставі права власності, права постійного користування. Єдина форма податкової декларації з плати за землю встановлена наказом Мінфіну від 23.01.2017.

(Читайте також: Закриття ФОП)

Звітність для ФОП на спрощеній системі оподаткування: головні особливості

Підприємці 1-2 груп спрощеної системи оподаткування подають податкову декларацію платника єдиного податку 1 раз на рік, протягом 60 днів після закінчення року. Аналогічну декларацію подають ФОПи 3 групи: 1 раз на квартал, протягом 40 календарних днів після завершення кварталу. 

Форма декларації для ФОП 1-3 груп спрощеної системи оподаткування встановлена наказом Мінфіну №578. У випадку, якщо підприємець не отримував доходи протягом звітного періоду, він має право не подавати порожню декларацію. 

Заповнюється декларація платника єдиного податку на основі книги обліку доходів (для ФОП 1-2 групи), та на основі книги обліку доходів та витрат для підприємців 3 групи. 

Особливості подання звітності з ЄСВ

Підприємці на загальній системі оподаткування заповнюють звіт по ЄСВ «за себе» за один рік та подають його за місцем реєстрації. Форма декларації – Д5. ФОПи 2 і 3 груп (спрощена система) додатково подають звіт з ЄСВ за найманих працівників, якщо такі є. Форма декларації – Д4.

Ознайомитися детальніше з нормами звітності з ЄСВ можна в Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435.

Усе про форму №1ДФ

Форма 1ДФ є щоквартальним звітом про сплату ПДФО та військового збору. Її особливості затверджено наказом Мінфіну №4. Форма має статус декларації.

Якщо підприємець не виплачував грошову винагороду найманим працівникам чи іншим особам, то подавати таку форму не потрібно. Якщо ж дохід було нараховано, але не було виплачено, ФОП зобов’язаний подати форму 1ДФ незалежно від того, на коли запланована виплата. 

Способи подання податкових декларацій

На даний час, існує три способи подання звітності до органів Державної фіскальної служби:

  • Поштою. ФОПу необхідно надіслати лист з описом вкладення та повідомленням про вручення не пізніше, ніж за 5 днів до завершення кінцевого терміну подання звітності. У випадку неприйняття звітів, податковий інспектор надсилає лист з вмотивованою відмовою. Граничний строк для надсилання такого листа – 5 днів з моменту отримання Вашого повідомлення.
  • Особисто в руки в паперовому вигляді – самостійно або доручивши це завдання уповноваженій особі. Подається 2 однакових зразки декларації. На одному з них податковий інспектор має поставити відповідну відмітку. 
  • В електронному форматі. Для того, щоб мати можливість подавати звіти електронно, необхідно отримати ключ ЕЦП. Це можна зробити в акредитованому центрі Державної фіскальної служби, або через клієнт-банк багатьох українських банків (ПриватБанк, УкрсибБанк та інших).

Граничний строк подання електронної звітності – остання година дня, в якому спливає встановлений законодавством термін подання декларацій.

Звітність для ФОП: підіб’ємо підсумок

Своєчасне подання звітності – невід’ємний елемент успішної підприємницької діяльності для ФОП на спрощеній та загальній системах оподаткування. Вкрай важливо враховувати норми чинного законодавства під час формування та подання податкових декларацій, а також дотримуватися термінів подання звітності. 

Для власного спокою, усі пов’язані з податковою звітністю справи можна довірити бухгалтеру на аутсорсі, який слідкуватиме за змінами законодавства та враховуватиме їх у власній роботі. Бажаємо успіху!

Робочі кейси

Застрахована фінансова відповідальність

Ми несемо відповідальність, передбачену умовами договору. Застрахована фінансова відповідальність на суму 500 000 грн. Повернутись…

Читати

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?

Сформувавши власний бухгалтерський відділ, керівники підприємств дуже часто розчаровуються в якості ведення бухгалтерії. Можливі найрізноманітніші…

Читати

Який бізнес найкраще відкрити в Україні?

Власний бізнес вважається оптимальним способом заробітку. За останні роки, число підприємців в країні впало до…

Читати
Переглянути всі